مراحل ثبت شرکت در اداره ثبت شرکت ها (بخش اول)

مراحل ثبت شرکت در اداره ثبت شرکت ها  (بخش اول)

بر خلاف گذشته فرایند ثبت شرکت بدون نیاز به حضور در اداره ثبت شرکت ها و به صورت اینترنتی انجام می شود. کلیه علاقمندانی که به دنبال فعالیت به صورت حقوقی با ثبت شرکت هستند و خواهان این هستند که کسب و کار خود را در قالب یک شخصیت حقوقی دنبال کنند لازم است که با مراجعه به سامانه اینترنتی اداره ثبت شرکت ها مراحل ثبت شرکت را به صورت کامل انجام دهند. اما با این وجود توصیه کلیدی خود اداره ثبت شرکت ها نیز این است که برای ثبت شرکت حتما از تخصص افراد خبره و کارشناسان کار بلد استفاده کنید تا نیاز به دوباره کاری و یا درخواست مجدد برای ثبت شرکت نباشد.

به صورت کلی برای ثبت شرکت به صورت آنلاین و از درگاه اینترنتی اداره ثبت شرکت ها باید مراحل زیر را انجام دهید که با هم مرور خواهیم کرد:

  • تعیین قالب شرکت

اولین قدم برای ثبت شرکت بعد از مراجعه به سامانه اداره ثبت شرکت ها، انتخاب قالب شرکت است. در این خصوص اشراف به ماده 20 قانون تجارت مهم است زیرا 7 شرکت تجاری و یک موسسه غیر تجاری در این مرحله به شما نمایش داده می شود که انتخاب هر یک قوانین و مقررات و شرایط خاص خود را دارد. در این مرحله باید متناسب با اهداف و برنامه های خودد و نوع فعالیت و احتمالا موضوع فعالیت شرکت خود، یک قالب را انتخاب کنید.

  • تعیین شرکا یا سهامداران شرکت

گام دوم ثبت شرکت در سامانه اینترنتی اداره ثبت شرکت ها مشخص کردن شرکا یا سهامداران شرکت است که باید متناسب با قالب شرکت حداقل نفرات شریک رعایت شود. مثلا برای شرکت با مسئولیت محدود حداقل دو نفر شریک و برای شرکت تعاونی حداقل 7 نفر شریک باید معرفی کنید. در این مرحله باید مشخصات شرکا و میزان سهام و سرمایه آنها مشخص شود. تعیین شرکا با توجه به اهمیت و نقشی که در شرکت دارند و مشارکت آنها در سود و زیان شرکت در ابتدای ثبت شرکت اهمیت زیادی دارد.

  • تعیین میزان سرمایه شرکت و آورده هر یک از شرکا

همانطور که توضیح داده شد یکی از اقدامات کلیدی برای ثبت شرکت این است که ضمن مشخص کردن سرمایه اولیه شرکت میزان سهم هر فرد از سرمایه شرکت را مشخص کنید. در این مرحله نیز باید میزان حداقل سرمایه تعریف شده در قوانین هر شرکت را به خوبی رعایت کنید. مثلا اگر قالب شرکت خود را سهامی خاص انتخاب کرده باشید باید حداقل 1 میلیون ریال سرمایه اولیه را برای شرکت در نظر بگیرید و 35 درصد از آن را در ابتدا در حساب شرکت واریز یا تادیه کنید.

  • مشخص کردن موضوع فعالیت شرکت

اقدام بعدی تعیین موضوع فعالیت شرکت است که در واقع اصل اساسی تشکیل شرکت بوده است. انتخاب موضوع برای ثبت شرکت از این جهت اهمیت دارد که اگر موضوع به درستی بیان نشود ممکن است مانع ثبت شرکت شود و یا در صورت ثبت شرکت در آینده شرکت محدودیت هایی را برای فعالیت شرکت به وجود بیاورد. بنابراین یکی از حساس ترین مراحل برای ثبت شرکت انتخاب موضوع فعالیت شرکت است. قبل از انتخاب موضوع برای ثبت شرکت انواع مختلف موضوعاتی که می توانید ثبت کنید را حتما با مشاورین ثبت شرکت بررسی کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *